‪Google+‬‏ چاروق، نخستين پاپوش ايراني تصاویر بزرگ‏ترین چاروق دست دوز جهان در زنجان
امروز: سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۶:۱۰
گزارش/

بزرگ‌ترین چاروق جهان توسط مرد علی حیدری چاروق دوز زنجانی دوخته شد.

کد خبر: ۲۰۹۲
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۰۳

به گزارش مهرزنجان ،چاروق از صنایع دستی زنجان بوده و عبارت از پاپوش و پای افزار است که از قدیم مورد استفاده مردم بوده و به اشکال مختلف تهیه می شود و قسمت اعظم آن در قدیم از چرم بوده و امروزه بیشتر به عنوان سوغاتی و هدیه ای تزئینی مورد استفاده قرار می گیرد.

قدمت آن به دوره ساسانی و اوج تزیینات آن به دوره صفوی می رسد. بزرگترین چاروق جهان توسط مرد علی حیدری هنرمند چاروق دوززنجانی دوخته شده و هم اکنون در رختشویخانه زنجان نگهداری می شود.

مردعلي حيدری يكي از قديمي ترين چاروق دوزان زنجان، بزرگ ترین چاروق دنیا را در سال ۸۵ دوخت.

charoghali_400

بزرگ‏ترین چاروق جهان در زنجان

بزرگ‏ترین چاروق جهان در زنجان

بزرگ‏ترین چاروق جهان در زنجان

بزرگ‏ترین چاروق جهان در زنجان

چاروق‎ دوزی یكی از صنایع دستی بومی استان زنجان است كه دست‎های ظریف هنرمندان زنجانی در تولید آن مهارت ویژه‎ای دارند.

چاروقی که هم اکنون در زنجان عرضه می شود، به صورت یک صنعت دستی ظریف و تزئینی کاربرد داشته و با چاروق های قدیمی متفاوت است.

زنجانی ها در اصطلاح محلی به لهجه ترکی چاروق را ( چارخ) تلفظ می کنند.

چاروقی که در ادبیات ما از آن نام برده اند (چارقت دوزم کنم شانه سرت «مولوی») یا در قدیم مورد استفاده بود، بکلی مغایر و کاربرد آن نیز متفاوت است. چارق در گذشته نوعی کفش و پاپاوش بوده که از چرم ساخته می شده و در روستاها بیشتر چوپانان از آن استفاده می کرده اند و اغلب بدون پاشنه بود، با تسمه هائی که به ساق پا می پیچیده اند.

 

بزرگ‏ترین چاروق جهان در زنجان

cha_1_400

درسالهای اخیر نیز در زنجان نوعی از چاروق ساخته می شد که رویه آن از چرم قرمز رنگی بود که دباغ های زنجان با دست عمل می اوردند و کارخانه ای نبود.

این نوع چاروق بدوت تسمه و بند بوده است با نوک عقابی برگشته و در آن هنگام که بازار کفاشان زنجان رونقی داشت و کفش ماشینی در کار کفش دوزی و کفاشی وقفه ایجاد نکرد. یعنی تا ۲۰ سال پیش، ازاین نوع چاروق ساخه می شد ولی امروز بطور کلی مترک شده و دیگر کسی از آن نو چاروق درست نمی کند.

cha_6_400

cha_9_400

*زینتی بودن چاروق زنجان

چاروق كنونی زنجان فرم و شكل ویژه و ظریفی داشته و حالت زینتی دارد به گونه‏ ای كه بیشتر برای راه رفتن روی قالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع چاروق بیشتر به شكل نعلین و به صورت پاشنه‌دار دوخته شده و فقط كف آن از چرم بوده و رویه آن از نخ‌های ابریشم و گلابتون به رنگ‌های مختلف بافته و تزئین می‌شود.

از استادان معروف چاروق دوز شهر زنجان می‏ توان به استاد اصغر خطیبی اشاره كرد كه برای نخستین بار اقدام به پاشنه‌گذاری برای چاروق كرده است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا: